esmaspäev, jaanuar 14, 2013

Unistused ei sure!


Reedel toimusid ühed matused. Kõlab kummaliselt, aga mulle täitsa meeldis. Inimesed jagasid üksteisega kadunukesest lõbusaid seiku, rääkisid naljakatest juhtumistest, mis temaga koos aset leidnud. Eks neid oli ka üksjagu. Tuletati meelde, milline inimene ta oli ja mida meeldejäävat ning tsiteerimistväärivat kellelegi elu jooksul ütles, kuidas asju ajas ja keda tropiks pidas  =)

Lahkunu kohta koostatud voldikust leidsin tema teoste loetelude vahelt ühe Rooma luuletaja mõttetera: "Sa võid looduse hanguga kõrvale heita, kuid ta tuleb tagasi ja lahvatab võidule läbi su rumala põlguse." (Horatius Quintus Flaccus)
Ütlus oli küll mõeldud illustratiivseks vahepalaks maaparanduse kohta, mis oli üks lahkunu meelisteemasid, kuid mind pani see mõtlema, et kas ka mitte iga inimene, indiviid, pole justkui omaette ökosüsteem oma unikaalse loodusega, millega ei tasu jamada? Ma ei kujuta ette, et see konkreetne inimene oleks olnud keegi teine, pannud kokku mingeid muid sorti raamatuid või üleüldse tegelenud millegi sellisega, mis poleks teda tõeliselt inspireerinud ja innustanud või jätnud ütlemata öeldu või olemata see, kes ta oli. Ja mitte ainult sel põhjusel, et meil oleks siis matusel igav olnud, vaid seetõttu, et taolise inimese lahkumine ei ole niivõrd traagiline, sest teadmine sellest, et ta elas oma elu nii nagu talle meeldis, muudab olukorra talutavamaks. Et see vihmamets tahtis olla vihmamets ja see tal ka õnnestus ilma, et keegi oleks üritanud teda maha raiuda. Hoopis traagilisem oleks olnud olukord, kus talle oleks terve elu närvidele käidud teiste inimeste ettekujutustega sellest, millega ta peaks raamatute kirjutamise asemel tegelema või milliseid raamatuid ta peaks kirjutama või mis teda huvitama peaks või mida iganes.

Minu lemmikosa voldikust oli aga lõiguke selle kohta, millisest veel kirjutamata raamatust lahkunu unistas ja kuidas ta teadis kahjuks ette, et tema seda kunagi lugeda ei saa. Lõigu lõpus suuremas fondis sõnad: Unistused ei sure!

Ma väga loodan, et just täpselt nii see ongi, sest ühe inimese unistuste täitumine aitab kaasa ka teiste omade teoks saamisele, nii otseselt kui kaudselt.


Kommentaare ei ole: